Banner
Starostlivosť o vlastné zdravie, úcta k životu - etická výchova tak trochu inak...

Ako sa liečilo na Orave v minulosti, sa mohli v utorok 27.02.2024 dozvedieť žiaci I.A a II.E v rámci hodiny etickej výchovy na výstave vo Florinovom dome v Dolnom Kubíne.

 • Čo som si zapamätal

  alebo dojmy I.A a II.E

  z výstavy Lekári a liečenie na Orave v minulosti:

  1. Zistil som, že naša nemocnica v Dolnom Kubíne je pomenovaná po L. N. Jégém. Zaujímavé tiež je, že chcel byť spisovateľ, ale jeho otec bol veľmi prísny. Ladislav ho poslúchal na slovo, a tak sa stal lekárom. K pacientom chodil na voze s koňmi, raz sa takmer utopil, keď sa pod nimi preboril ľad na rieke Orava.

  2. Strašidelne na mňa pôsobili injekcie s hrubými ihlami i zubárske náčinie ako pre mäsiarov. Keď sa niekto dostal do nemocnice, bolo dosť pravdepodobné, že živý z nej nevyšiel...


  3. Dozvedel som sa aj o babke z Liesku, tradičnej bylinkárke, ľudia si ju vážili, mnohých uzdravila, je napísaná o nej aj kniha.

  4. Zaujímavý bol aj fakt, že prvá nemocnica v Dolnom Kubíne mala iba 6 lôžok, na celú Oravu boli tiež len traja, neskôr 6 lekári. Chudobní si však nemohli drahú liečbu dovoliť, často zavolali lekára, až keď sa chorému už nedalo pomôcť.

  5. Oblečenie sestričky v minulosti bolo bielo-modré, na hlave mala čepiec, kuriozitou je, že na liečenie sa používala napr. aj Alpa ako liek na všetko. Lieky miešali na mieru u lekára či v lekárni do fľaštičiek.

  6. Pacienti nechodili za lekármi, ale lekári merali často i dlhú cestu za pacientmi, L. N. Jégé i M. Kukučín však chceli ostať verní službe ľuďom a uprednostnili toto náročné povolanie pred prácou v úrade či v politike.

  7. Mnohé spôsoby liečby, ktoré využívame i dnes, boli známe už v minulosti – napr. vysatie šedého zákalu či poradenstvo, ktoré vykonávali pôrodné babice pre tehotné a dojčiace matky.

  8. Zapamätal som si aj fakt, že Martin Kukučín chodil v Chorvátsku za pacientami na oslíkovi, chudobní ľudia mu často nemali čím zaplatiť, tak sa vracal domov napr. so sliepočkou či vajíčkami.

  9. Smutné, ale pravdivé je, že lekári často pomáhali iným, no sebe nevedeli, či nemohli, alebo podcenili závažnosť ochorenia, napr. M. Kukučín zmokol pri návrate domov z miestnej nemocnice, neliečil sa a po dvoch týždňoch zomrel na zápal pľúc...


 

Nástenka


ZAkraj

Potvrdenie o návšteve

Ochrana os. údajovKontakt

Užitočné linky

Učitelia login
© 2010 Stredná odborná škola polytechnická, Dolný Kubín-Kňažia, Jelšavská 404/1, 026 01 Dolný Kubín-Kňažia  |  Webdesign: WebLab  |  Enimo