Banner
Nezabudnutí susedia – Deň obetí holokaustu a rasového násilia

V piatok 8. septembra 2023 sa žiaci III. C spolu s pánom asistentom Radoslavom Záňom zúčastnili pietnej spomienky na obete holokaustu a rasového násilia. Celoslovenské podujatie konané pri príležitosti Dňa obetí holokaustu a rasového násilia, ktorý si pripomíname 9. septembra, sa v Dolnom Kubíne začalo v priestoroch Gymnázia P. O. Hviezdoslava online stretnutím s pánom profesorom Yohananom Friedmannom, oravským rodákom, ktorý svoje detstvo prežíval v časoch druhej svetovej vojny a niekoľko rokov po jej skončení sa presťahoval do Izraela.

Po stretnutí s autentickou osobnosťou vojnových udalostí nasledovala slávnostná akadémia študentov. Po nej sa účastníci presunuli na dolnokubínsky Židovský cintorín, kde spomienka pokračovala minútou ticha, príhovorom preživšieho pána Ladislava Welwarda, príhovormi predstaviteľov mesta a emeritného arcibiskupa Róberta Bezáka. Modlitbu za zosnulých predniesol rabín M.B Kapustin. Pietna spomienka bola ukončená čítaním mien obetí holokaustu so zapálením svietnika a čítaním mien záchrancov.

Spomienkové stretnutie, ktoré sa v našom meste koná pravidelne, je pripomienku pre mladých aj starších občanov Dolného Kubína, aby sme nezabudli na obyvateľov, ktorí kedysi kráčali ulicami tohto mesta, žili tu, vychovávali svoje deti, ale krutosť a bezcitnosť ich poslali navždy preč. Nezabudnime, pamätajme!

 

Nástenka


ZAkraj

Potvrdenie o návšteve

Ochrana os. údajovKontakt

Užitočné linky

Učitelia login
© 2010 Stredná odborná škola polytechnická, Dolný Kubín-Kňažia, Jelšavská 404/1, 026 01 Dolný Kubín-Kňažia  |  Webdesign: WebLab  |  Enimo