Banner
II. C a III. E v divadle v Žiline

A JE TU ZAS!

Chcel som ukázať, že Hitler by mal aj dnes šancu na úspech, hoci  trochu v inej podobe.“ Timur Vermes

 

DOJMY A POSTREHY NAŠICH ŽIAKOV Z DIVADELNÉHO PREDSTAVENIA:

 

V divadelnom predstavení padlo veľa zaujímavých viet, postrehol som napr. vyjadrenie Hitlera o televízii, že je v nej mnoho balastu o varení, záhradkárstve a pod., málo dôležitých správ a pravdivých faktov, veľa lži a reklám. Zakrýval si oči, aby ich nevidel, aby ho to nerušilo. Zdravo zmýšľajúci človek by sa z podoby dnešných správ mohol aj zblázniť.

Tiež bola silná výpoveď o mobiloch, že pre Nemcov a nadradenú rasu by ich zakázal, ale pre tých podradných nechal, aby ich tak ovládal a aby postupne hlúpli a nerozmýšľali a mohol ich ľahšie zlikvidovať.

Všimol som si osobu, ktorá počas hry fetovala. Bol to pracovník produkčnej firmy, ktorý bol zameraný na výkon a neustále musel byť v pozore, bol z toho vyčerpaný a drogami sa dopoval...

Dosť vtipná pasáž bola, keď Hitler s jedným z agentov z firmy poskakoval na stoličke sediac obkročmo, tým sa mali zblížiť...

Mňa upútala postava asistentky Hitlera, ako sa na základe jeho slov zmenila, začala sa inak obliekať, našla si priateľa a čakala s ním dieťa. Vraj tak má vyzerať pravá nemecká žena, dbať na zdravie, výzor, rodinu...

Veľmi ma oslovila scéna, keď Hitlerovi asistentka s plačom vysvetľuje, že nemôže u neho pracovať, lebo rodinu jej starej mamy vyhladili v koncentračnom tábore. Nezomierali tam len Židia, ale aj homosexuáli, Slovania, Rómovia a politickí odporcovia režimu. V tejto scéne sa ukázal Hitler ako veľký manipulátor, dokázal presvedčiť aj babku, že všetko je inak, vychválil jej vnučku a ona nakoniec obalamutená jeho rečami zabudla na nevraživosť voči nacizmu...

Najlepší bol pre mňa úvod, scéna, keď Hitler zisťoval kde je, v akom roku vlastne žije, čo všetko sa zmenilo, stratil spolupracovníkov, ostal so svojimi ideálmi sám. Postupne si získaval priaznivcov, ľudia si pýtali od neho autogram, súhlasili s jeho slovami, spomínali nostalgicky na minulosť, keď v Nemecku nebolo toľko prisťahovalcov... Svet nechcel uveriť, že je to on, stále od neho chceli, nech prezradí svoje meno.

Keďže som z hornej Oravy, tiež mi bola blízka postava poľského predavača v novinovom stánku, jeho dobrosrdečnosť a pomoc Hitlerovi, aj keď bol prisťahovalec a Poliak, ktorých Hitler likvidoval. Mal však aj obchodníckeho ducha, hneď objavil jeho potenciál vo filme a skasíroval jeho prvý honorár...

Predstavenie bolo zaujímavé, zábavné, ale tak trochu v druhej polovici už dosť dlhé, ale malo to šťavu a náboj... Poznal som tento príbeh z filmu, toto stvárnenie sa mi zdalo zábavnejšie, divadlo trochu viac vážne.

Upútalo ma herecké majstrovstvo umelca, ktorý stvárnil Hitlera, bol si istý svojou rolou, vedel pútavo hovoriť texty akoby to i sám takto cítil, prežíval, akoby to bolo naozaj. Bol si istý svojimi názormi až do konca... Zaujímavosť, ktorú som sa dozvedel, že Hitler bol vegetarián a nepil.

Strhujúcim momentom bola záverečná bitka – útok na Hitlera, ktorá vypovedá o tom, akí vedia byť ľudia k sebe krutí. Prekvapujúce bolo aj to, čo po tejto udalosti napísali médiá. Vyjadrovali ľútosť nad touto krutosťou a politici sa ospravedlňovali a pripúšťali budúcu spoluprácu s človekom, ktorý trpel za Nemecko... Aj keď Hitler zabil 6 miliónov ľudí, mal som zmiešané pocity, keď som videl, ako ho v záverečnej scéne bili.

Záverečná scéna bola silná, slogan o dobe počas druhej svetovej vojny a myšlienkach nacizmu – Nebolo všetko len zlé, ma vytrhol zo stoličky... Tak nakoniec sa na všetko zlé zabudne a budeme si o Hitlerovi pamätať len to, že bol zástanca ekológie, čistoty vody, obranca národnej pôdy a pod? Dejiny sa dajú kadejako interpretovať a doba pomýlených informácií a hoaxov tomu fandí...

 

Nástenka


ZAkraj

Potvrdenie o návšteve

Ochrana os. údajovKontakt

Užitočné linky

Učitelia login
© 2010 Stredná odborná škola polytechnická, Dolný Kubín-Kňažia, Jelšavská 404/1, 026 01 Dolný Kubín-Kňažia  |  Webdesign: WebLab  |  Enimo